„Wiara i Światło” powstała z przekonania, że każdy z nas jest w pełni osobą, z wszystkimi prawami istoty ludzkiej: przede wszystkim z prawem bycia kochaną, uznawaną i poważaną ze względu na samą siebie.

Nasza wspólnota jest także przekonana, że każda osoba, w pełni sprawna czy upośledzona jest jednakowo kochana przez Boga, że Jezus mieszka w każdej z nich. Wierzy, że każda osoba, nawet najbardziej upośledzona jest powołana by pogłębiać swe życie w Jezusie w swoim Kościele. Jest powołana by stać się źródłem łaski i pokoju w świecie oraz między nami.

Działanie wspólnoty w naszej parafii oparte jest na życzliwej współpracy z podopiecznymi i wychowawcami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Barwicach. Bardzo często podopieczni WTZ uczestniczą w rozmaitych wydarzeniach w naszym kościele – np. rekolekcjach, festynie parafialnym. Ponadto organizują u siebie spotkania z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, wspólnie odwiedzają cmentarz przy okazji Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.